V roce 1959 se oddíl kopané schází poprvé 12.ledna na ustavující schůzi v hostinci na Nové. Důvěru dostává výbor ve starém složení.

S konečnou platností je zde schváleno zakoupení vyřazeného vagonu od dílen ČSD v Šumperku. Tento vagon byl zakoupen jako nezbytně nutná dvojšatna a šatna pro rozhodčího. Později byl využit jako kabina pro rozhlas. Přepravu zajišťovalo vozidlo Silniční správy ze Šumperka. Na hřišti byl postaven na několik řad železničních pražců, provedeny nezbytné úpravy a poté začal sloužit svému účelu.

Soupisku 1. mužstva tvořilo 22 hráčů a jejich kormidelníkem zůstává Karel Pospíšil. Pro velký počet aktivních hráčů bylo rozhodnuto přihlásit do soutěže i B mužstvo dospělých.

Na soupisce I. mužstva v roce 1959 jsou:

BrankářiÚtočníci a záložníciObránci
Kubíček MiroslavSnášel JosefHroch Jiří
Kubíček AloisKubíček KarelPaseka Alois
Hejl JanMatura JosefHolinka Zdeněk
 Tunýs JanPlhák Jiří
 Hroch JiříKrmela Vratislav
 Andrle Josef 
 Kohout Karel 
 Matějček Jaroslav 
 Snášel František 
 Malík Mojmír 
 Štodt Milan 

Nejmladším členem mužstva se stal 17-ti letý Zdeněk Holinka. Vzhledem k věku musel absolvovat zdravotní prohlídku ve Fakultní nemocnici v Olomouci a bylo nutno „dokoupit“ jeden rok věku. Za tento jeden rok bylo zaplaceno 1000,- Kčs. Na podzim přicházejí další tři posily : Kohout Jan, Hejl Jan a Matějček Jiří.

Po vynikajících výkonech v podzimní části si mužstvo nemohlo nechat ujít vybojovanou šanci na postup do vyšší třídy. To se dalších skvělých výkonech podařilo a bylo stvrzeno v rozhodujícím utkání na domácím hřišti proti nepříjemnému soupeři z Libiny, kterého porážíme 4-mi brankami Zdeňka Holinky, dvěma Karla Kubíčka a jednou Františka Snášela celkově 7:0 a mužstvo zaslouženě postupuje do I.B třídy. Tabulku I.B třídy tvořily: ŠTERNBERK, BRUNTÁL, RÝMAŘOV, LITOVEL, OLOMOUC-ČERNOVÍR, ZLATÉ HORY, ŽPB OLOMOUC, MORAVSKÝ BEROUN, ČESKÁ VES, JESENÍK, ZÁBŘEH, ŠUMPERK, KRAVAŘE, UNIČOVSKÉ STROJÍRNY B, MOHELNICE a BLUDOV.

5.července byl v Bludově odehrán pohárový turnaj za účasti Dukly Šumperk, Slovanu Zábřeh a Lokomotivy Letohrad. Po našem vítězství nad Slovanem Zábřeh 2:0 jsme postoupili do finále, kde jsme dvěma brankami Zdeňka Holinky a po jedné Karla Kubíčka a Josefa Snášela porazili Duklu Šumperk 4:0.

12. července se družstvo dorostenců zúčastnilo pohárového turnaje v Šumperku, kde obsadilo pěkné 2. místo.

2. srpna 1959 byl uspořádán zájezd na Pastvinskou přehradu spojený s přátelským utkáním v Letohradu, kde brankami Zdeňka Holinky a Karla Kubíčka vítězíme 2:1.

9. srpna uspořádal Sokol Bludov turnaj dorostenců. Zúčastnila se ho mužstva Sokol Nový Malín, Spartak Postřelmov, Lokomotiva Šumperk a Sokol Bludov. Pohár za 1.místo si odváží Šumperk, druhé místo obsadil Bludov, třetí Nový Malín a čtvrté Postřelmov.

Další významnou událostí v rámci okresu byla účast našich dorostenců do 18-ti let ve „sportovním pětiboji“. Bludovští obsadili suverénně s náskokem 320-ti bodů 1.místo před dorostenci Lokomotivy Šumperk a stali se tak „přeborníky okresu ve sportovním pětiboji“. Toto vítězství znamenalo nominaci na přebory krajů Ostrava a Olomouc konaných na stadionu míru v Olomouci. Umístění dorostenců v sestavě Kohout Jan, Hejl Jan, Holinka Zdeněk, Konečný Alois, Řežucha Karel a Pecháček Vlastimil bylo více než čestné. Mezi družstvy z II.ligy, divizí a I.tříd se s 1330 body umístili na 3. místě za družstvy Slovanu Prostějov (1502 bodů) a Spartaku Uničov (1352 bodů). V jednotlivcích se potom Zdeněk Holinka umístil na 3.místě se ztrátou 11-ti bodů za vítězným Riedelem ze Slovanu Prostějov a druhým Knapem z Baníku Ostrava.

Přátelských utkání odehrálo 1.mužstvo šest, z toho 5 vítězných a jeden nerozhodný. V mistrovských utkáních v podzimní části mužstvo získalo 9 bodů, skóre 25:41 a sedmé místo v tabulce.

Členové oddílu se zúčastnili několika žňových a řepných brigád a samozřejmě i brigád na budování nového koupaliště. Celkem bylo odpracováno 1050 brigádnických hodin.

Oddíl uspořádal 3 taneční zábavy a jeden ples.

V roce 1960 pracoval výbor oddílu kopané ve stejném složení jako v roce 1959. Vedení oddílu se i nadále ujal p. Březina Josef. Úkolem č.1 v tomto roce bylo samozřejmě udržení se v I.B třídě. Tímto bylo „pověřeno“ mužstvo v tomto složení:

BrankářiÚtočníciZáložníci a obránci
Hejl JanSnášel JosefHroch Jiří
Kubíček AloisKubíček KarelPaseka Alois
Řežucha KarelMatura JosefKubíček Milan
 Andrle JosefPlhák Jiří
 Kohout JanDaniel Martin
 Matějček JaroslavTunýs Jan
 Matějček JiříHroch Jiří
 Snášel František 
 Konečný Alois 
 Holinka Zdeněk 

Trenérem zůstává Karel Pospíšil.

Mezi Jarním a podzimním kolem byly odehrány dva turnaje. 10.7.1960 hrajeme ve velice dobře obsazeném turnaji v Novém Malíně, kde získáváme 2.místo za Duklou Šumperk, které jsme ve finále podlehli nejtěsnějším rozdílem 2:1. 17.7.1960 pořádáme turnaj na domácím hřišti. Zúčastnili se Dukla Šumperk, Sokol Hanušovice a TJ Zábřeh. Na tomto turnaji Sokol Bludov obsadil 1.místo vítězstvím ve finále nad TJ Zábřeh brankami Zdeňka Holinky 2:0.

Před podzimní částí končí svoji aktivní činnost tito hráči:

Kubíček Miroslav hrál 6 let / odehrál celkem 180 zápasů, Soural Zdeněk 5 / 150, Malík Mojmír 2 / 25, Paseka Alois 4,5 / 135 a Balhar Oldřich 4 / 120.

V další přípravě jsme odehráli 7 přátelských utkání. Hostili jsme Spartak Uničovské strojírny, Lokomotivu Šumperk, Duklu Červená Voda a Lokomotivu Šumperk. Zajížděli jsme do Nového Malína, Šumperku a Uničova.

Kulturní činnost byla prováděna jako v letech minulých, protože tato byla jediným zdrojem příjmů pro oddíl kopané. Uspořádány byly 4 taneční zábavy, jeden karneval v Národním domě a jeden ples.

Činnost roku byla jako vždy zakončena výroční členskou schůzí s hodnocením činnosti a vyhodnocením nejlepších a nejobětavějších hráčů a pracovníků. Vysoce byla hodnocena práce předsedy oddílu p. Josefa Březiny, Jednatele p. Josefa Snášela, Jana Pavlíka, Vladimíra Sourala a jiných.