V létě 2020 se v našem fotbalovém klubu udály podstatné změny ve fungování mládeže. Vedení SK Bludov se i s velkou podporou obce rozhodlo zaměřit větší pozornost na nejmenší děti a to ve smyslu kladení většího důrazu na jejich všestranný pohybový rozvoj a také budování vztahu k pohybu, jenž má pro děti nezpochybnitelný zdravotní přínos. I z těchto důvodů posílili trenérský tým mládeže dvě nové tváře, které nová klubová vize zaujala – Martin Valenta a Pavel Kristen. Oba trenéři ochotně odpovídali v obsáhlém rozhovoru pro měsíčník Bludovan.

Martine a Pavle, od léta, respektive zimy, jste se stali členy trenérského týmu mládeže SK Bludov. Mohli byste se blíže představit, kde jste působili, co máte za sebou, případně jaké máte trenérské vzdělání?

Martin Valenta: „Jako trenér jsem působil mezi léty 2013 až 2018 v klubu SK Sulko Zábřeh, kde jsem vedl kategorie mladší a starší přípravky v okresním přeboru a později kategorii mladších žáků v krajském přeboru, od roku 2016 navíc souběžně s fotbalovou školkou, kterou jsme tou dobou v Zábřehu zakládali. Co se týká trenérského vzdělání, jsem držitelem UEFA licence B a licence Coerver Coaching INTRO.“

Pavel Kristen:K fotbalu mě přivedl můj táta, když mi byly čtyři roky. U nás v Brníčku byl tenkrát jen fotbal, a tak to byla jasná volba. Fotbal jsem nikdy nehrál na nějaké vyšší úrovni, ale i tak mi ta hra přirostla k srdci. Aktivně jsem hrál asi do 25 let, pak jsem kvůli rodině a různým zraněním skončil. K trénování mě přivedl můj syn Max, který začal hrát taky ve čtyřech letech u nás v Brníčku. Nejdříve jsem se chodil jen dívat a fandit, ale postupně jsem se začal zapojovat i do tréninků, až to nakonec přerostlo v to, že jsem si udělal „céčkovou“ licenci a přípravky jsem začal vést sám. Když v Brníčku přípravky skončily, začal jsem trénovat v Šumperku kategorii U11. Poté jsem se přesunul do Leštiny k mužskému „A“ týmu a začal jsem se věnovat individuálním tréninkům všech věkových kategorií. Mezitím jsem absolvoval v Praze i pár kurzů celosvětové školy Coerver, která se věnuje individuální práci s míčem, především různým kličkám a jejich následnému přenesení do hry. V současné době mám UEFA B licenci, ale tím to určitě nekončí…”

Co vás nejvíce láká na vidině podílet se na rozvoji mládeže SK Bludov?

MV: „Je to jasně daná koncepce. Přesně víme čeho, jakou cestou a kdy chceme dosáhnout. S obdobně propracovanou vizí jsem se ještě nesetkal. Dalším a neméně důležitým lákadlem jsou lidé, se kterými v klubu spolupracuji.“

PK:Mám to podobně, nejvíc mě láká spolupráce s lidmi, kteří jsou opravdu zapálení do toho, co dělají, a hlavně rozumí práci s dětmi.“

Oba máte na starosti kategorie přípravek, Martin mladší, Pavel starší. Co je pro děti z vašeho pohledu v těchto kategoriích nejdůležitější? Co by se měli v těchto letech naučit?

PK:Myslím, že v tomto věku je nejdůležitější, aby děti získali co nejlepší vztah k fotbalu a ke sportování obecně.“

MV: „Souhlasím, v první řadě by to měla být láska a radost z pohybu, měly by si k němu vytvořit emoční vazbu, naučit se pravidelně se hýbat. To ostatní, jakou jsou všeobecné pohybové dovednosti, obratnost, technika práce s míčem atd. už při splnění výše uvedeného přijde samo.“

PK: „Ještě bych dodal, že je rovněž důležité učit děti samostatnosti a zodpovědnosti za to, co dělají a aby se nebáli dělat chyby, ale brali to jako možnost ponaučit se a posunout dál v tom, co dělají. To se pak samozřejmě promítne i v budoucnu do života.“

Protože pracujete s dětmi už delší dobu, můžete porovnávat, jsou obecně dnešní děti v něčem jiné, než když jste začínali trénovat? Nebo když jste byli malí vy? Pokud ano, dá se s tím něco dělat?

MV:Řekl bych to asi takto, děti se rodí stejné, ale do jiné doby, do jiné společnosti. Mají dnes spoustu jiných a snazších lákadel, než jsme měli my. Proč lézt na stromy a hrát si tam třeba ,,na vesmírnou raketu,, jako jsme to dělali my, když si mohou pustit v teple pokojíčku počítačovou hru, kde mají úplně celý svět na dlani? Jde o to jaké aktivity jim autority jako jsou rodiče, učitelé a my trenéři nabídneme.

PK:Dnes je jiná doba a pořád se to mění. Jsou jiné možnosti, co mohou děti dělat a je toho taky mnohem víc. Myslím, že to není jen o těch dětech, ale taky o rodičích. Když se rodiče zajímají o to, co jejich děti dělají, tak pak nemají problém dělat cokoliv a být do toho opravdu zapálené. Ale nic se nemá přehánět. Ve sportu je to taky o trenérovi, jestli dokáže děti zaujmout a vtáhnout je do toho sportu a nechá jim prostor i pro vlastní rozhodování.“

Napříč sportovními svazy a trenéry slýcháváme neustále debatu o důležitosti výsledků v mládežnických kategoriích, jak se na tuto problematiku díváte vy? Co upřednostňujete na pomyslné misce vah, proces učení nebo výsledky?

MV: „Je to proces učení, kterým dosáhneme požadovaných výsledků.“

PK:Osobně si myslím, že u dětí by se měl hodnotit spíš výsledek jejich práce, případně snahy něčeho dosáhnout, než pouze výsledek utkání. Zápas můžete prohrát, ale nemusí to znamenat, že jste špatní, nebo že jste se nesnažili.“

V jakém časovém horizontu se podle vás mohou projevit změny, které se u mládeže v SK Bludov odehráli, případně jak moc vám současná situace a pandemie koronaviru komplikuje práci s dětmi a jejich pokroky?

PK:V tomto režimu, který tady v současnosti máme, nebudou změny asi tak rychlé, ale i tak si myslím, že za pár měsíců se to určitě projeví. Situace s koronavirem mi otevřela nové možnosti jak trénovat, především online přes internet. Ale normální trénink s týmem venku na hřišti nedokáže nic pořádně nahradit, přece jenom je fotbal kolektivní hra.“

MV:Komplikuje nám to hromadné tréninky, které jsou právě i pro již zmíněnou emoční vazbu k pohybu hodně důležité. Na druhou stranu se učíme více pracovat s online coachingem, skupinovým tréninkem atd. Jak se říká, že všechno zlé je k něčemu dobré, tak s tím lze souhlasit. Pro nás trenéry je příprava tréninků o to náročnější, ale myslím si, že máme dostatečné kompetence na to, abychom to zvládli, třeba i lépe, než ostatní oddíly. V tomto může být tato nepříjemná společenská situace prospěšná.”

Martine, ty si byl u toho, když klub v létě přišel s vlastním projektem „Obce v pohybu“. Chápu správně, že tento projekt tak nějak zastřešuje veškeré činnosti mládeže SK Bludov?

MV:Ano, ale netýká se jen Bludova, ale i okolních obcí ve kterých fotbalové kluby nejsou.“

V čem spatřuješ hlavní přínos tohoto projektu?

MV:Hlavním přínosem je podle mě zapojení dětí z okolí Bludova. Vzhledem k problémům s koronavirem jsme však ještě nestihli provést nábory na základních a mateřských školách v okolí.” 

Věnovat se nejmenším prckům zabere bezpochyby spoustu času a to asi nejen přímo na hřišti.. Jak relaxujete, abyste si vyčistili hlavu a načerpali novou energii?

PK:Já relaxuji i na hřišti, třeba na tréninku, nebo když jdu hrát zápas nebo si jen tak zahrát s kamarády. Když si ale potřebuji opravdu odpočnout a vyčistit si hlavu, tak vezmu své psy a jdu někam do přírody, daleko od lidí. Na tohle je nejlepší společník pes, moc toho nenamluví, a hlavně naslouchá :-)“

MV: „Snažím se trávit čas s manželkou a naší skoro dvouletou dcerou, která nám dělá velikou radost. Mezi mé koníčky patří samozřejmě fotbal, stále ještě hraji nejnižší třídu. Dále plavání, lyžování, pobyt v přírodě atp. Největším nesportovním koníčkem je muzika, včetně velmi amatérského brnkání na kytaru :-)“

Kontakty na trenéry SK Bludov:

Martin Valenta

Mladší přípravka a fotbalová školka

Tel.: 721 300 883

Email: valenta.fotbal@seznam.cz

Pavel Kristen

Starší přípravka

Tel.: 734 145 399

Email: kristen.pavel@post.cz

Fotografie: Vlevo – Martin Valenta, vpravo – Pavel Kristen
Kategorie: Rozhovor

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *